Radno druženje učiteljice Tramburovski i 3. a, b i c
U ponedjeljak 15. 5. završen je niz od šest sati kolegijalne podrške iz Hrvatskog jezika koja se provodi drugu godinu u našoj školi u sklopu kategorije kvalitete POTICANJA ČITANJA. Učiteljica hrvatskog jezika Snježana Tramburovski provela je po dva sata u svakom trećem razredu u dogovoru s razrednicima M. Kelemenićem, M. Novak i I. Rodeš.
Pokazalo se i ove godine kako djeca nižih razreda vole upoznavati svoje buduće učitelje i lako ostvaruju spontanu komunikaciju ako su im uvjeti susreta vezani za neki vid zaigranosti oko čitanja. Nažalost, ta zainteresiranost za otvaranje novih priča u kasnijoj dobi sve teže nalazi svoj razvojni put zbog svega što nam donosi zaokupiranost školskim obvezama, društvenim mrežama i nekontrolirano konzumiranje sadržaja s interneta.
Učenici trećih razreda imali su priliku slušati izražajno i pomalo dramsko čitanje kratke priče prilagođene njihovoj dobi te potom samostalno tumačili doživljaj teksta. Drugi dio ciklusa tražio je od njih malo stvaralačke i kreativne energije pa je učiteljica prekinula čitanje druge kratke priče i zamolila učenike da promjene jedan ključan detalj u priči i sada je pokušaju završiti napisavši sami tekst.
Djeca su bila podosta uzbuđena oko tog zadatka, neka pomalo i zabrinuta, a neka spremna s lakoćom napisati sasvim novu priču. Njihova čitanja vlastitih tekstova bila su dragocjena informacija učiteljici.
Zamjetan je broj učenika koji vlastiti rukopis djelomično ne uspijeva pročitati, a sakupljeni tekstovi bit će dobar temelj za analizu riječi koje sadrže glasove Č i Ć te skupove IJE i JE. Već neko vrijeme učiteljica Tramburovski nastoji napraviti mali registar tih problematičnih riječi u 3. i 4. razredu kako bi se na taj način skrenula pažnja na potrebu isticanja pravilnog pisanja i izgovaranja istih. Pokazalo se u tekstovima da su to riječi: čovjek (ćovijek, čovijek); štapić (štapič), tijelo (tjelo), sjetiti se (sijetiti se), sreća (seča), magičan (magićan)…
Na slikama u prilogu nalaze se uspjeliji tekstovi.
Druženja s djecom nižih razreda (nazivam ih namjerno druženja iako je riječ o konkretnim nastavnim aktivnostima) imaju dobar psihološki učinak na učenike. Rješavaju ih mogućih strahova i neizvjesnosti u vezi novih ljudi i nepoznatih okolnosti rada dolaskom u 5. razred, a samoj učiteljici osvješćuju dolazak nove generacije, njihovih jezičnih kompetencija (čitanja, pisanja, slušanja i govorenja) te daju uvid u njihovo poznavanje riječi kojima su svakodnevno okruženi.
Snježana Tramburovski